Sobota, 27 kwietnia 2024

Przygotowanie pojazdu do jazdy zimą

14 listopada 2021

Przygotowanie pojazdu do jazdy zimą

Zimowanie jest kluczowym elementem przygotowania samochodu do użytkowania zimą. Wpływa to nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników drogi.

Należy poruszyć kilka głównych kwestii:

  1. Przygotowanie lakieru samochodowego i obróbka podwozia.
  2. Zmiana płynów technicznych na zimowe.
  3. Wyposażenie samochodu w autonomiczne grzejniki i nagrzewnice.
  4. Przygotowanie szkła i uszczelek.
  5. Zmiana opon na zimowe.

Przygotowanie lakieru samochodowego i podwozia.

Po przejściu do serwisu zimowego samochód jest sprawdzany i zabezpieczany specjalnymi preparatami zapobiegającymi korozji i niszczeniu metalu. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów chemicznych do ochrony spodu i karoserii. Kwestia ta jest dość istotna, ponieważ duże ilości soli i środków chemicznych stosowanych przez zarządy dróg powodują zauważalne uszkodzenia pojazdu.

Zamiana płynów technicznych na zimowe

Wiele płynów technicznych w pojeździe ma charakter sezonowy, co oznacza, że należy je wymieniać w zależności od pory roku. W okresie zimowym należy wymienić oleje i płyny chłodzące na te przeznaczone na zimę.
W niskich temperaturach wszystkie zespoły i podzespoły podlegają zwiększonemu obciążeniu, z czym związane jest występowanie płynów sezonowych, które ułatwiają ich pracę. Ponadto, wiele płynów ma tendencję do zamarzania w temperaturach poniżej zera.

Wyposażenie samochodu w samodzielne urządzenia grzewcze i nagrzewnice

Ważną kwestią jest montaż różnych nagrzewnic olejowych, paliwowych i powietrznych. Instalacja tych urządzeń jest dość prosta i nie wpływa na Twoją kieszeń. W rezultacie uzyskuje się łatwy rozruch silnika, co jest pilne w przypadku samochodów z silnikiem wysokoprężnym, oraz, oczywiście, ogrzane wnętrze samochodu przed podróżą.

Przygotowanie szkła i uszczelek

Każde małe pęknięcie lub odprysk na szybie w zimie może stać się prawdziwym problemem dla kierowcy. Winowajcą są niskie temperatury. Naprawa przedniej szyby powinna być wykonana wcześniej.
Funkcja i stan wycieraczek zasługuje na uwagę, ponieważ w zimie będą one musiały być często używane, a awaria byłaby dużym utrapieniem na drodze. Gumowe uszczelki na drzwiach, szyberdachu, bagażniku i masce silnika należy posmarować smarem silikonowym, aby zapobiec ich przymarzaniu do nadwozia.

Zmiana opon na zimowe

Zmiana opon na zimowe to ważna kwestia. Zimą opony letnie stają się zbyt twarde i nie zapewniają odpowiedniej przyczepności, co utrudnia kierowanie samochodem.
Z drugiej strony, opony zimowe są specjalnie zaprojektowane do jazdy w temperaturach poniżej zera. Jest ona bardziej miękka i ma inny wzór bieżnika. Po zmianie opon na zimowe trzeba się do nich najpierw przyzwyczaić. Samochód będzie inaczej zachowywał się na drodze.
Ze względu na właściwości opon zimowych, na zakrętach występuje wyraźniejsze rolowanie oraz wolniejsze przyspieszanie i hamowanie.

Podsumowując, należy stwierdzić, że kompletne zimowanie samochodu to bezpieczny i komfortowy sposób na poruszanie się po drogach. Nie myślcie jednak, że wszyscy będą podchodzić do tej kwestii tak skrupulatnie jak wy. Musisz się spieszyć i uważać na ruch uliczny, ponieważ zima jest najbardziej podatnym na wypadki okresem w roku.



23.09.2018, 1621 wyświetleń.